... >
...
 

 

Marácz Attila kalaposmester különleges fejfedőket is készít.

kalapüzlet, kalapbolt, kalapkészítő, kalaposmester, egyedi kalap készítés

Az apa, Marácz György 1939-ben nyitotta meg kalap üzletét - fiát is jól megtanította a mesterségre. Attila, a legkisebb fiú, aki 1983-ban tette le a mestervizsgát, az V. kerületben, a Bajcsy-Zsilinszky úton nyitott üzletet. A bolt ugyan apró, de a választék - színben és formában – annál gazdagabb. Attila gyerekként sok időt töltött a régi Wesselényi utcai szalonjukban, közben elvégezte a közgazdasági technikumot. Végül apja hatására a számítógépet és íróasztalt a fából készült kalapkarimára és varrógépre cserélte.

- Édesapám rábeszélésére választottam ezt a hivatást - meséli Attila. - Jó nevű ember volt a szakmájában. A Nemzeti és a Madách Színház művészei közül sokan vásároltak nála. Nálunk is sok híresség megfordul. Pl.: Levente Péter, ha ősszel megjelenik tréfásan azt mondja: "Jöttem a téli hajamért."
Valahogy természetes volt, hogy folytatom édesapám mesterségét.
Egy ideig édesapámnál dolgoztam, később saját üzletet nyitottam.

 

Mi a szépsége, mi a nehézsége a kalapos mesterségnek?

- Ugyanaz a szépsége, ami a nehézsége is. Egy kemény filcből puha, nőies, légies formát kialakítani. A kalap alapanyaga gyapjúfilc vagy nyúlszőrfilc. Ez kemény anyag, amit nagyon meleg gőz fölött hevítünk, és formázunk. A filc ilyenkor olyan forró, hogy más eldobná, de mi így tudjuk szépen megformázni. A keményítővel átitatott, forró gőzben felmelegített kalap tompot előformázom, nyújtom, majd ráfeszítem a kiválasztott faformára. Ezután a nedves anyagot a formán kiszárítom.

kalapüzlet, kalapbolt, kalapkészítő, kalaposmester, egyedi kalap készítés


Miután a formázott tomp megszáradt, a mester a félkész kalap szálát kidolgozza, ”mixelőgépen” kifényesíti. Ezután következik a szél eldolgozása, szegés, és a díszítés. Marcsi, Attila felesége kiválasztja a megfelelő színű szalagot, bársonyt, selymet, zsinórt, egyéb díszt és „felöltözteti” a kalapot”.

Hajdan külön volt masamód (női kalapos), férfi kalapos, sapkás és egyensapkás. Kevesen maradtunk, a gyári tömegtermelés nálunk is éreztette hatását.

 

Mennyivel más egy kézzel készített kalap, mint a tömegáru?

- Ha kézzel készíti az ember a modellt, érzi, meddig lehet nyújtani az anyagot. A présgépnek nincs lelke. Mi ugyanúgy dolgozunk, mint száz évvel ezelőtt, hagyományos, kézi formázással. Bár szétnéztem Európában, és megismertem Ausztriában a korszerű gépi technikát, mégis a hagyományos készítési módra esküszöm. A törzsvásárlóink is azt mondják, hiába nyílnak csillogó-villogó, hatalmas áruházak, kalapot mégis nálunk vásárolnak. Üzletünkben családias légkörben tudnak választani, és egyéni kéréseiket is teljesítjük.

- Színházaknak, filmekhez, néptánc csoportoknak, hagyományőrzőknek is gyakran készítünk női-férfi kalapokat, cilindert, idn /homburg/, keménykalapot /bowler/, girárdi kalapot, boleró kalapot, pork pie kalapot, fedóra kalapot, trilbi, Indiana Jones és még számtalan formát. Minden tavasszal és nyáron a választék bővül a szalma, szizál, panama, sinamay, rafia selyem, vászon anyagból készült strand, sportos, és alkalmi kalapokkal.

- Különleges dolgokat is meg tudunk csinálni, de csodákra nem vagyunk képesek. Megesett, hogy egy hölgy, a kutyája által szétrágott kalapját akarta felújíttatni. Mondtam neki, hogy szívesen készítek egy ugyanolyat, de a szétrágottat nem lehet helyrehozni. Nem hiányoznak a kirakatból, polcokról a divatos, modern női kalapok, férfi kalapok, női sapkák, férfi sapkák, barett sapkák , sálak, kesztyűk. Rendszeresen megújítjuk kollekciónkat. Nézzük mi az új trend és alkalmazkodunk hozzá. Szezononként, megjelennek a kínálatban új formák, új anyagok is...

 

Ide kattintva kívül-belül megtekintheti üzletünket!



hétfő - péntek 11-től-17-ig augusztus-ban: zárva


.

Update cookies preferences